Институцията, която въведе стоп-старт системите: Знам, че ги мразите, затова ще ги оправим

Тя подготвя нови изисквания, които да ги направят по-малко дразнещи

изгорели газове ауспух

iStock

С топ-старт системите вече са неразделна част от почти всички автомобили. Те са и един от най-дразнещите аспекти на актуалните коли. Бяха наложени с идеята, че ще пестят гориво и ще намалят вредните емисии в градовете.

Американската Агенция за защита на околната среда е в основата на налагането на тези системи. Сега тя признава своята грешка и казва, че ще ги поправи, съобщава Motor1.

Новината идва от Лий Зелдин, ръководител на агенцията. В Х той пише: „Старт/стоп технологиите: Където колата ви умира на всеки червен светофар, за да могат компаниите да получат награда, че уж помагат на климата. Ние я одобрихме, всички я мразят, затова ще я поправим“.

Агенцията не е въвеждала задължително изискване за тези системи, но все пак институциите даваха различни бонуси за използването им. По време на администрацията на Барак Обама например, производителите, които имаха такива системи в колите си, получаваха въглеродни кредити.

В момента около 65% колите в продажба в САЩ имат автоматични стоп-старт системи. А през 2022 г. са били 60%, т.е. броят им постепенно се увеличава.

Доста проучвания откриват различни ползи от тези системи. Например спорет SAE International, градско шофиране с активирана система, може да спести до 26,4% гориво. Според самата агенция, средното намаляване на разхода е 4-5%. А според Международния съвет на батериите, технологията пести 10 млн. тона парникови емисии годишно. Така че изглежда е полезна, но е факт, че често изнервя и объркват шофьорите и първата работа на мнозина е да я изключат. С това се обезсмисля внедряването ѝ.

Зелдин изглежда е наясно с този факт, макар и да няма статистика колко хора изключват системата в колата си. Засега липсва една важна подробност. Зелдин не казва какви са плановете на Агенцията, за да оправи технологията и кога, но изглежда, че намеренията са сериозни това да се случи сравнително бързо.

коли автомобили стартиране на двигател екологичност